GoodAir

Smog Bytom- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Stan powietrza Bytom - mapa, dziś, pomiar

Bytom – miasto w województwie śląskim. Wizytówką miasta jest posąg śpiącego lwa znajdujący się na rynku. Co trzeba zobaczyć w mieście? Muzeum Górnośląskie, piwnice domu Gorywodów (podziemia z końca XIII wieku), barokowy Kościół Świętego Ducha, wzgórze św. Małgorzaty, ruiny Pałacu von Thiele-Wincklerów, Pomnik Stanisława Moniuszki oraz Pomnik Świetlika. Warto także przyjechać na jedna z cyklicznych imprez, takich jak: Dni Bytomia, Bytom Film Festival, Bytomską Noc Świętojańską, Bytomską Jesień Literacką, Festiwal Dziwnie Fajne, Festiwal Muzyki Nowej, Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura czy Bytomski Jarmark Staroci w Szombierkach.

Mieszkasz w Bytomiu, a może chcesz odwiedzić tę aglomerację? Koniecznie sprawdź stan zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Bytom, smog Bytom, zanieczyszczenie powietrza Bytom? Dobrze trafiłeś/aś! U nas znajdziesz najważniejsze informacje.

Mapa jakości powietrza w Bytomiu

Stan powietrza w Bytomiu pozostawia wiele do życzenia. W powietrzu pełno jest pyłów PM 10 i PM 2,5. Wiszący nad miastem smog można nie tylko poczuć, ale także dostrzec gołym okiem. Główny powód jego powstania to gospodarstwa domowe opalające piece węglem najniższej jakości i odpadami, ale także przemysł i transport samochodowy.

Czy w mieście mierzony jest stan jakości powietrza? Po zlikwidowaniu w 2010 roku stacji pomiarowej w Szombierkach, poziom zanieczyszczeń w aglomeracji nie był mierzony. Dopiero, w 2017 roku, prywatna firma Aviva w ramach realizowanej akcji „Wiem czym oddycham”, zainstalowała czujnik jakości powietrza przy ulicy Wrocławskiej. Z kolei w 2018 roku, kolejny sensor powietrza został zamontowany przy ulicy Dworcowej w ramach akcji „#Bez Smogu” prowadzonej przez Eurobank.

Pomiar smogu w Bytomiu

Rekordową koncentrację smogu odnotowano w Bytomiu wielokrotnie. Przykładowo 2 grudnia 2017 dopuszczalne stężenie pyłu PM 10 zostało przekroczone o 668%, a pyłu PM 2,5 – o 771%.

Aglomeracja podjęła walkę ze smogiem, choć przez długi czas zamiatała ten problem pod dywan. Podstawowe działania to dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne systemy ogrzewania. Ponadto straż miejska przeprowadza regularne ekopatrole, które służą kontroli materiałów spalanych w piecach. W Bytomiu, jak w całym województwie śląskim obowiązuje Uchwała antysmogowa zakazująca palenia węglem brunatnym, mułem oraz flotokoncentratami. Działania te są jednak nadal niewystarczające. W połowie 2018 roku miasto planuje zakupić drony badające jakość powietrza.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach