Żywiec – ośrodek turystyczny położony w województwie śląskim, usytuowany między Beskidem Małym i Beskidem Żywieckim. Miasto słynie z dobrego piwa, pięknych zabytków i tradycji. Corocznie organizowana jest tu znana impreza folkowa – Dni Kultury Beskidzkiej. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć Rynek, Katedrę Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, zabytkowy Browar Żywiecki, tzw. Stary Zamek z przepięknym dziedzińcem oraz Pałac Habsburgów. Obok tego ostatniego roztacza się park zamkowy, w którym utworzono Park Miniatur (z zabytkami z Podbeskidzia). Obok znajduje się ławeczka księżnej Alicji Habsburg, a w głębi parku uwielbiane przez dzieci Mini Zoo i Stajnia Miejska. Dla miłośników gór polecane są liczne szlaki turystyczne z centrum miasta prowadzące do Beskidu Żywieckiego.
Mieszkasz w Żywcu? A może planujesz odwiedzić tę aglomerację? Zdrowie najważniejsze, więc zapoznaj się ze stanem zanieczyszczę powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Żywiec, smog Żywiec, zanieczyszczenie powietrza Żywiec? Dobrze trafiłeś/aś! U nas znajdziesz najpotrzebniejsze informacje.
Stan powietrza w Żywcu jest zły. Smog można poczuć i zobaczyć. Jego źródło stanowią gospodarstwa domowe spalające śmieci i węgiel niskiej jakośći, a także przemysł oraz transport samochodowy. Zanieczyszczenie powietrza w Żywcu mierzone jest w stacjach pomiaru, np. w znajdującej się przy ulicy Kopernika.
Żywiec należy do miast o największym średniorocznym stężeniu benzo[a]pirenu, wynoszącym 8,4 ng/m3 (wedle danych z 2016 roku), przy dopuszczalnym średniorocznym poziomie do 1 ng/m3. Ponadto według raportu Światowej Organizacji Zdrowia jest on najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. Rekordowe stężenie smogu odnotowano w Żywcu wiele razy. Przykładowo 7 listopada 2017 roku koncentracja pyłów PM 10 osiągnęła poziom 249 µg/m3. Z kolei 3 lutego 2017 roku ich stężenie wynosiło 860 µg/m3. Przy takiej ich koncentracji człowiek wdycha tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 1061,2 papierosów w jeden dzień.
W Żywcu najważniejsze działania związane z walką ze smogiem to: ekodotacje oraz kampanie mające podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców. W mieście prowadzone są konferencje, warsztaty i debaty, które mają zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, w szczególności dotyczącą szkodliwości smogu. Przykładowa akcja edukacyjno-informacyjna to „Żywiec- to MY tworzyMY atmosferę”. Dodatkowo burmistrz ogłosił konkurs na najmniej zanieczyszczoną dzielnicę, a wygraną jest dodatkowa droga. Nie mniej jednak podejmowane działania są nadal niewystarczające. Priorytetem dla ośrodka turystycznego, jakim jest Żywiec, powinno być dbanie o jakość powietrza.