Ustroń – ośrodek wczasowy i wypoczynkowy położony w Beskidzie Śląskim, nad Wisłą. Walory krajobrazowe oraz dogodna infrastruktura sprawia, że jest częstym miejsce letnich i zimowych wypadów. Zachwyci zarówno amatorów wędrówek po górskich szlakach, fanów wycieczek rowerowych, jak i kajakarzy. W mieście trzeba zobaczyć Kościół Świętego Klemensa oraz Muzeum Etnograficzne Stara Zagroda. Z kolei góry Czantoria i Równia – spotkają się z zachwytem nawet najbardziej wymagających. U podnóża tej drugiej znajduje się Park Zdrojowy z tężnią i Pijalnią Wód. Liczne korty tenisowe, kryte baseny, gabinety odnowy biologicznej – to miejsca polecane dla osób nieprzepadających za górskimi szczytami.
Zastanawiasz się nad odwiedzeniem tej malowniczej aglomeracji? Polecamy zapoznanie się z aktualną jakością powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Ustroń, smog Ustroń, zanieczyszczenie powietrza Ustroń? Dobrze trafiłeś/aś! Przeczytaj najważniejsze informacje.
Stan powietrza w Ustroniu nie jest najgorszy, co nie oznacza, że nie trzeba podejmować działań zmierzających do jego poprawy. Jednak nawet w tej uzdrowiskowej miejscowości w powietrzu obecne są niebezpieczne dla zdrowia pyły PM 10 i PM 2,5. Oczywiście przekroczenia norm nie są tak duże jak w miastach na południu Polski. W tej aglomeracji główne źródło smogu stanowi niska emisja pochodząca z gospodarstw domowych, ale także transport samochodowy.
Zastanawiasz się, czy w Ustroniu dokonywany jest pomiar stany zanieczyszczenia powietrza? Stacja pomiaru działa przy ulicy Sanatoryjnej. W Ustroniu – mieście uzdrowiskowym, odnotowano kilkukrotnie duży poziom smogu. Przykładowo 11 lutego 2018 roku średniodobowe stężenie pyłów PM 10 osiągnęło 56 µg/m3, co oznacza przekroczenie normy o 12%. Już przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle szkodliwego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 71,6 papierosów w jeden dzień.
Władze miasta podejmują działania, które mają przynieść zmniejszenie problemu związanego ze smogiem. Przede wszystkim właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych pieców na piece gazowe albo na ekologiczny węgiel. W mieście odbywają się również wykłady i warsztaty zmierzające do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców, a w szczególności szkodliwości smogu. Świadomość mieszkańców stopniowo wzrasta, czego przykładem jest złożona 4 grudnia 2017 roku petycja w Urzędzie Miasta, podpisana przez 750 mieszkańców, a dotycząca szybkiej konieczności podjęcia działań antysmogowych, aby ratować zdrowie mieszkańców. Podejmowane działania muszą być szybsze, w przeciwnym wypadku uzdrowisko to poniesie poważne konsekwencje w postaci braku kuracjuszy. Walka z zanieczyszczeniem powinna być priorytetem dla miasta uzdrowiskowego, jakim jest Ustroń.