Rybnik – przemysłowe miasto w województwie śląskim. Nazwa miasta pochodzi od rybactwa, którym zajmowali się mieszkańcy tego terenu przed rewolucją przemysłową. Wizytówką miasta jest Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, Rynek i zalew Rybnicki. Wiele osób nie wie, że Rybnik nazywany jest najśmieszniejszym miastem w Polsce. A dlaczego? Otóż to właśnie tutaj odbywa się największa kabaretowa impreza „Rybnicka Jesień Kabaretowa Ryjek”. Stąd pochodzi także lubiany Kabaret Młodych Panów. Miasto to także przyciąga wielbicieli żużla, a ROW Rybnik jest 12-krotnym mistrzm Polski. Niestety w ostatnich latach Rybnik słynie z rekordowych stężeń smogu.
Mieszkasz w Rybniku, a może zdecydowałeś się odwiedzić tę aglomerację? Koniecznie zapoznaj się z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Szukasz informacji na temat: stan powietrza Rybnik, smog Rybnik, zanieczyszczenie powietrza Rybnik? Dobrze trafiłeś, u nas je znajdziesz.
Stan powietrza w Rybniku jest zły. Smog można nie tylko poczuć, ale także go zobaczyć. Źródła zanieczyszczeń stanowią gospodarstwa domowe spalające węgiel niskiej jakości, a niejednokrotnie także odpady, przemysł oraz transport samochodowy. Zanieczyszczenie powietrza w Rybniku mierzone jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Borki.
Rybnik jest jednym z 24 miast, w którym odnotowano przekroczony dopuszczalny średnioroczny poziom pyłów PM 10. Wynosi on 47,5 µg/m3 (wedle danych z 2016 roku), przy dopuszczalnym średniorocznym stężeniu do 40 µg/m3. Miasto zajmuje także 5 miejsce (dane z maja 2018 roku) w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiającym 50 miast z największym zanieczyszczeniem powietrza w Unii Europejskiej. Ponadto w Rybniku przekroczony poziom wartości pyłu PM 10 (powyżej 50 µg/m3) utrzymuje się przez 100 dni, przy dopuszczalnej normie 35 dni.
Rekordowe stężenie smogu odnotowano w Rybniku wiele razy. Przykładowo 9 stycznia 2017 roku na stacji pomiarowej w dzielnicy Orzepowice stężenie PM 10 osiągnęło 1563 µg/m3, co oznacza przekroczenie normy o 3126%. Przy takiej koncentracji pyłów człowiek wdycha tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 1928,7 papierosów w jeden dzień. Rybnik należy także do miast o największym średniorocznym stężeniu tej substancji. Osiąga ona wartość 13,4 ng/ m3, przy dopuszczalnej średniorocznej normie 1 ng/ m3.
Główne działania miasta związane z walką ze smogiem to: ekodotacje oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców. W Rybniku obowiązuje uchwała antysmogowa, która na terenie całego województwa śląskiego wprowadziła ograniczenie eksploatacji instalacji, które powodują spalanie paliw. W latach 2015-2018 miasto przeznaczyło 75 mln zł na poprawę jakości powietrza, a głównie na ekodotacje dla mieszkańców oraz termomodernizację i wymianę sposobu ogrzewania budynków użyteczności publicznej. Straż miejska przeprowadza w gospodarstwach domowych kontrole i przyznaje coraz więcej mandatów za palenie w piecu odpadami. Przykładowo w 2017 roku odnotowała 2244 interwencji. Miasto chętnie włącza się w akcje społeczne, np. „Nadchodzi błękit” czy „Gmina z dobrą energią”. W aglomeracji prowadzone są także kampanie, które mają zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców dotyczącą szkodliwości smogu. Od września 2017 roku na budynkach miejskich wyświetlane są informacje o jakości powietrza. W mieście w dni o najgorszej jakości powietrza odwołane były lekcje w szkołach. Jednak działania te są nadal niewystarczające.