Kielce to miasto położone w południowo-wschodniej części kraju, nad Silnicą, w malowniczych Górach Świętokrzyskich. Kojarzone ze słynnymi scyzorykami. Słynie z amfiteatru Kadzielnia, na którym odbywa się wiele koncertów i imprez oraz pięknych rezerwatów Karczówka, Ślichowice oraz Wietrznia. Będąc w tym ośrodku, warto wstąpić do Institute of Design, Pałacu na Wzgórzu Zamkowym, Muzeum Zabawy i Zabawek, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Geoparku. Perełką aglomeracji są Targi Kielce i organizowane w nich słynne Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego. Ponadto miasto promowane jest przez pochodzący z tych stron Kabaret Skeczów Męczących.
Mieszkasz w Kielcach, a może chcesz poznać te malownicze okolice? Koniecznie zapoznaj się z poziomem zanieczyszczeń. Zastanawiasz się, jaki jest stan powietrza w Kielcach? Szukasz wiadomości na temat: smog Kielce, zanieczyszczenie powietrza Kielce? Przygotowaliśmy potrzebne dla Ciebie informacje.
Jakość powietrza w Kielcach pozostawia wiele do życzenia. Powietrze w Kielcach zanieczyszczone jest pyłami PM 10 i PM 2,5. Głównym źródłem smogu w mieście jest niska emisja, zła jakość węgla i samochody, zwłaszcza z silnikami diesla.
Smog w Kielcach? Ciekawi Cię, czy w stolicy województwa świętokrzyskiego dokonywany jest pomiar stanu zanieczyszczenia powietrza? Naturalnie, istnieje kilka stacji pomiaru poziomu zanieczyszczeń, m.in. przy ulicy Jagiellońskiej, Kusocińskiego, Warszawskiej i Targowej.
Rekordowe stężenie smogu w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano 8 stycznia 2018 roku. Na stacji pomiarowej przy ulicy Jagiellońskiej, w najgorszym momencie, koncentracja pyłów PM 10 wynosiła 626 µg/m3. Średnie dobowe stężenie pyłów tego dnia osiągnęło 342 µg/m3, co oznacza 7-krotne przekroczenie średniodobowej normy. Przy takim stężeniu pyłów człowiek wdycha tyle benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 420,8 papierosów w jeden dzień.
W Kielcach podejmowane są inicjatywy na rzecz poprawy stanu powietrza, jednak są one nadal niewystarczające. W mieście obowiązuje „Program Ograniczenia Niskiej Emisji Spalin dla miasta Kielce”. Władze planują również rozbudowę miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Ponadto, w dni o najgorszej jakości powietrza można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Od marca 2018 roku na elektronicznych tablicach informacyjnych, w dni o dużym stężeniu smogu, wyświetlane są komunikaty o złej i bardzo złej jakości powietrza. Mieszkańcy mogą także ubiegać się o dotacje na wymianę pieca w kwocie od 3 do 5 tysięcy zł. W 2018 roku na ten cel przeznaczone zostanie 2,5 mln zł. Dodatkowo, strażnicy miejscy przeprowadzają coraz więcej kontroli, w wyniku których nakładają kary na osoby palące odpadami w piecach. Większość z tych kontroli podejmowana jest na podstawie sygnałów przekazywanych przez mieszkańców. Co cieszy, powoli wzrasta świadomość ekologiczna. Osoby, które chcą sprawdzić aktualny stan powietrza w Kielcach, mogą skorzystać z darmowej aplikacji Smog Kielce.