Witajcie na Smogmap.pl

Witaj na naszym blogu! Ze względu na rosnący problem smogu, stworzyliśmy miejsce, które pozwoli każdemu kontrolować jakość powietrza w wybranym miejscu Polski oraz podpowie, w jaki sposób chronić się przed skutkami zanieczyszczeń. W naszej pierwszej publikacji dowiesz się wszystkiego na temat Smogmap, nauczysz się poruszać po witrynie oraz zapoznasz się z cyklami artykułów, które regularnie będą pojawiać się na blogu.

Co to jest Smogmap?

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów współczesności. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 30 znajduje się w Polsce. Nasilające się szczególnie w okresie grzewczym zjawisko smogu ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Warto się przed nim chronić.

Smogmap.pl jest miejscem, w którym możesz zapoznać się ze stanem powietrza w 143 miastach Polski oraz sprawdzić, które z nich miało największy poziom zanieczyszczenia w ciągu ostatnich 48h. Znajdujące się tu dane są na bieżąco aktualizowane i pobierane ze 184 różnych przekaźników. Prezentowane są zarówno w postaci graficznej – jako mapa z kolorowymi punktami – jaki i tekstowej, w formie tabeli. Dowiesz się również, czym dokładnie jest smog i jaki ma wpływ na nasz organizm. Po wejściu na stronę konkretnego miasta przeczytasz o tym, czy podejmowane są w nim działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Na stronie znajduje się zakładka przenosząca do blogu Smogmap.pl, w którym na bieżąco pojawiać się będą artykuły tematyczne. Dzięki nim nie tylko poznasz lepiej naturę smogu i jego konsekwencje, ale dowiesz się, jakie formy ochrony są najskuteczniejsze.

Legenda

Poprzez stronę główną Smogmap.pl możesz w szybki sposób znaleźć swoje miasto i sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza, dowiedzieć się jakie są główne skutki smogu oraz sprawdzić, które miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w ciągu ostatnich 48 godzin.

W zakładce smog w Polsce znajdziesz mapę kraju z zaznaczonymi stacjami pomiarowymi. Ich kolor odpowiada skali aktualnego zanieczyszczenia według legendy znajdującej się poniżej mapki. Po przybliżeniu i kliknięciu kursorem w wybrany punkt, wyświetli się niewielka ramka z nazwą przekaźnika, najważniejszymi informacjami oraz odnośnikami do strony przekaźnika lub miasta. Umożliwia to szybkie poruszanie się po witrynie. Skrócone informacje na temat wszystkich stacji pomiarowych, znajdziesz po rozwinięciu sekcji “dane pomiarowe”. Zakładka “smog w Polsce” to również miejsce, w którym zaczerpniesz wiedzy o smogu, możliwych skutkach zdrowotnych oraz działaniach podejmowanych w Polsce na rzecz walki o czyste powietrze.

Zakładka moje miasto umożliwia szybkie wyszukiwanie według województw. Z tego poziomu zostaniemy automatycznie przekierowani na stronę wybranej miejscowości. Poza standardową mapką z zaznaczonymi przekaźnikami, znajdziesz tam krótki opis danego miasta i występujących w nim źródeł smogu, dowiesz się o umiejscowieniu stacji pomiarowych oraz sposobach wykorzystywanych do zminimalizowania zanieczyszczenia powietrza. Pod tekstem znajdziesz listę szybkich odnośników do innych miast.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnej stacji pomiarowej, poznać dokładne pomiary z ostatnich 48 godzin? Nic prostszego! Wystarczy, że na mapie Polski lub miasta przesuniesz kursor na wybraną stację i wciśniesz “ZOBACZ PUNKT”. Automatycznie zostanie otwarta nowa karta z mapą i zaznaczonym na niej przekaźnikiem, a pod nią pojawi się tabela z danymi zebranymi w ciągu ostatnich dwóch dni. Przy każdym pomiarze znajduje się dokładna data i godzina aktualizacji, które mają miejsce co najmniej raz na godzinę. Poszczególne wersy zaznaczane są odpowiednimi kolorami, zgodnie z poziomem zanieczyszczenia. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka, bez żmudnego zagłębiania się w liczby, można zauważyć jak stan powietrza zmieniał się w czasie.

Niezależnie od tego, w którym miejscu Smogmapy się znajdujesz, jeśli lubisz dzielić się informacjami i korzystasz z mediów społecznościowych, poniżej mapy znajduje się przycisk udostępniania oraz sekcja z komentarzami.

Nie można zapomnieć o zakładce odnoszącej do bloga, na którym pojawiać się będą cykle artykułów dotyczące smogu, jego rodzajów, konsekwencji i sposobów ochrony.

Normy zanieczyszczenia powietrza

Poziom zanieczyszczenia powietrza na mapie przedstawiany jest w formie kolorystycznej, gdzie każda barwa oznacza jeden z poziomów: bardzo dobry, dobry umiarkowany, dostateczny, zły i bardzo zły (lub brak indeksu). W tabeli poniżej znajdują się dokładne normy, według których dobierany jest odpowiedni poziom.

Indeks jakości powietrza PM10
[µg/m3]
PM2,5
[µg/m3]
O3
[µg/m3]
NO2
[µg/m3]
SO2
[µg/m3]
C6H6
[µg/m3]
CO
[mg/m3]
Bardzo dobry 0 – 20,9 0 – 12,9 0 – 70,9 0 – 40,9 0 – 50,9 0 – 5,9 0 – 2,9
Dobry 21 – 60,9 13 – 36,9 71 – 120,9 41 – 100,9 51 – 100,9 6 – 10,9 3 – 6,9
Umiarkowany 61 – 100,9 37 – 60,9 121 – 150,9 101 – 150,9 101 – 200,9 11 – 15,9 7 – 10,9
Dostateczny 101 – 140,9 61 – 84,9 151 – 180,9 151 – 200,9 201 – 350,9 16 – 20,9 11 – 14,9
Zły 141 – 200,9 85 – 120,9 181 – 240,9 201 – 400,9 351 – 500,9 21 – 50,9 15 – 20,9
Bardzo zły > 201 > 121 > 241 > 401 > 501 > 51 > 21
Brak indeksu Indeks jakości powietrza nie jest wyznaczony z powodu braku pomiaru zanieczyszczenia dominującego w województwie.

Źródło: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Blog

Strona Smogmap.pl to o wiele więcej niż zbiór danych ze stacji pomiarowych – to również źródło wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza. Zakładka “blog” stanowi bazę informacji na temat smogu; zapoznasz się tu lepiej z naturą tego zjawiska i możliwymi konsekwencjami, jakie ze sobą niesie. Dowiesz się, w jaki sposób ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, jak chronić się przed tymi istniejącymi oraz czy udzielane są odpowiednie dotacje, które ułatwią np. termomodernizację domu lub wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Znajdziesz tu artykuły o coraz popularniejszych oczyszczaczach powietrza, maskach antysmogowych oraz… elektrycznych hulajnogach.

Artykuły zgrupowane zostaną w następujące cykle tematyczne, dzięki którym bez problemu znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje

  1. Smog – w tym cyklu poznasz podstawowe informacje na temat smogu, w jaki sposób powstaje, czym różnią się poszczególne typy smogu i jaki mają wpływ na nasze zdrowie.
  2. Smog w mieście – znajdziesz tu artykuły dotyczące zanieczyszczenia powietrza w wybranych miastach i zapoznasz się z pojęciem elektromobilności.
  3. Powietrze w domu – w tym cyklu dowiesz się wszystkiego na temat szkodliwych związków obecnych wewnątrz czterech ścian; jakie są domowe źródła pyłów zawieszonych i lotnych związków organicznych, co to jest Syndrom Chorego Budynku i jak odświeżyć powietrze we własnym domu?
  4. Oczyszczanie powietrza – jest to źródło wiedzy na temat sposobów poprawy jakości wdychanego powietrza, zarówno w domu jak i poza nim; przeczytasz tu o oczyszczaczach powietrza, maskach antysmogowych, miernikach powietrza i oczyszczających roślinach.
  5. Alternatywne formy ogrzewania – w ramach tego cyklu znajdą się publikacje na temat alternatywnych źródeł energii oraz sposobach ogrzewania domu; poznasz wskazówki na temat tego, czym palić w piecu i w jaki sposób to robić, żeby zminimalizować emisję szkodliwych związków.
  6. Uchwały i dotacje – w tych dwóch cyklach znajdziesz informacje o przyjętych uchwałach antysmogowych, działających programów na rzecz poprawy jakości powietrza oraz dotacji możliwych do otrzymania w Twoim mieście.