Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD

Recenzja Samsung AX60R5080WD (AX60)

We wrześniu zeszłego roku (2019 r.) na rynku Polskim pojawiły się nowe oczyszczacze powietrza, których producentem jest koreańska firma Samsung. Największą popularnością na ten moment cieszy się model AX60R5080WD w cenie 1899 zł, więc to właśnie jego postanowiliśmy przetestować na początek.

Internetowe opinie na temat AX60 są raczej zgodne i pozytywne. Czy rzeczywiście jest się czymś zachwycać, czy może jednak chodzi tu tylko o markę? Przetestowaliśmy to urządzenie i napisaliśmy, co nam w nim odpowiada, a co nie.

Model AX60 dostępny jest na stronie GoodAIR.pl, tak jak inne oczyszczacze powietrza Samsung.

Przemyślany design – Samsung AX60R5080WD

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - design

Choć wygląd oczyszczacza na pewno nie należy do jego najważniejszych cech, to jednak jest to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę szukając modelu odpowiedniego dla siebie. Często to właśnie design urządzenia decyduje o tym, że pomimo świetnych parametrów, nie decydujemy się na jego zakup.

Oczyszczacz AX60R5080WD na szczęście nie stwarza takich dylematów, ponieważ zaprojektowany został bardzo estetycznie. Cechuje go prosta, minimalistyczna forma, która sprawdzi się we wszystkich współczesnych wnętrzach. Wlot powietrza umieszczony został z przodu, co ułatwia wymianę filtrów. Oczyszczone powietrze wydostaje się trzema wylotami, umieszczonymi po bokach i z góry urządzenia. Takie rozmieszczenie wylotów poprawia cyrkulację powietrza, ale może nieco utrudniać znalezienie odpowiedniego miejsca na oczyszczacz – AX60 nie powinien stać np. bokiem w stronę kanapy (jeśli znajduje się niedaleko), bo powoduje lekki przeciąg, który może być dla nas niekomfortowy. Problematyczna może być też wielkość urządzenia – choć jest to zrozumiałe ze względu na obsługiwaną przez niego powierzchnię (62 m2), to jednak oczyszczacz jest na tyle duży, że w niektórych pomieszczeniach do 20 m2 może nieco przeszkadzać.

Filtracja powietrza – Samsung AX60R5080WD

Samsung AX60R5080WD to bardzo klasyczny oczyszczacz powietrza, który wykorzystuje najczęściej spotykany w oczyszczaczach zestaw filtrów, czyli filtr wstępny, HEPA oraz węgiel aktywny. Wydajność przepływu powietrza na najwyższych obrotach wynosi 467 m3/h, więc zgodnie z popularnym współczynnikiem oczyszczania, sprawdzi się na powierzchni do 62 m2.

Będąc bardzo dokładnym w opisie moglibyśmy powiedzieć, że oczyszczacz AX60 posiada aż dwa filtry wstępne. Pierwszym z nich jest przedni panel obudowy, przez który wciągane jest powietrze. Posiada on niewielkie otwory, przez które nie dostają się największe zanieczyszczenia, takie jak włosy czy sierść. Zaraz za nim znajduje się właściwy filtr wstępny, czyli gęsta siateczka, która zatrzymuje większe cząstki kurzu i pyłów.

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - filtracja powietrza

Kolejny jest filtr HEPA z węglem aktywnym. Co bardzo istotne – to nie jest hybryda! Filtry hybrydowe posiadają zwykle niższą skuteczność, a w tym przypadku skuteczność jest tak samo wysoka jak przy dwóch oddzielnych filtrach. Samsung połączył ze sobą dwa pełne filtry w jeden moduł, co ma ułatwić ich regularną wymianę.

 • Węgiel aktywny odpowiedzialny jest za usuwanie zanieczyszczeń gazowych (lotne związki organiczne), dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów.
 • Filtr HEPA przechwytuje cząstki stałe, takie jak alergeny, kurz, roztocza, niektóre bakterie i przede wszystkim – pyły zawieszone PM10 i PM2.5. Te ostatnie stanowią główny składnik smogu, dlatego bardzo ważna jest skuteczność filtra HEPA w usuwaniu tego typu związków. Oczyszczacz Samsung wykorzystuje filtr HEPA klasy H13, czyli taki o skuteczności 99,97%.

Żywotność takiego zestawu wynosi ok. 1 roku (zależnie od jakości powietrza w otoczeniu) i po takim czasie należy wymienić ją na nową. Przypomina nam o tym znajdujący się na panelu oraz w aplikacji wskaźnik wymiany filtra. Koszt nowej “kasety” z filtrami to ok. 250 zł, więc koszty eksploatacyjne urządzenia nie odbiegają od innych modeli podobnej wydajności.

Tryby pracy i wyświetlacz – Samsung AX60R5080WD

Jeśli chodzi o tryby pracy i obsługę urządzenia, to Samsung AX60 nie posiada żadnych zaskakujących funkcji. Wyjątek stanowi tu aplikacja mobilna, która służy do zdalnego sterowania oczyszczaczem i rzeczywiście posiada kilka innowacyjnych rozwiązań, ale to omówimy w sekcji poniżej.

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - tryby pracy

Wśród trybów pracy mamy do wyboru mamy:

 • trzy prędkości manualne (niski, średni, wysoki),
 • tryb nocny, w którym urządzenie redukuje obroty do minimum i wyłącza wyświetlacz,
 • oraz tryb automatyczny, w którym oczyszczacz na podstawie tego, co wykryją czujniki, samodzielnie przyspiesza lub zwalnia wentylator.

Co ważne, kiedy oczyszczacz włączony jest w tryb niski, pracuje naprawdę cicho. Słychać wprawdzie lekki szum wentylatora, ale jeśli nie mamy bardzo wrażliwego słuchu, to możemy korzystać z tego modelu również w sypialni. Według danych podanych przez producenta zakres głośności modelu AX60 wynosi 20-50 dB, czyli  bardzo mało jak na urządzenie takiej mocy.

Pamiętaj, że mierząc poziom głośności samodzielnie w domu za pomocą decybelomierza, nie sprawdzisz dokładnego poziomu dźwięku emitowanego przez oczyszczacz. Powodem jest tzw. tło akustyczne, czyli po prostu hałas występujący w danym miejscu. To, co uważamy za ciszę w pomieszczeniu, wynosi w rzeczywistości aż 30 dB. Do poprawnych pomiarów konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich obliczeń lub pomieszczenie z izolacją akustyczną.

Urządzeniem steruje się na dwa sposoby: przy pomocy aplikacji mobilnej SmartThings lub panelem dotykowym obok wyświetlacza. Przycisków na panelu jest dosłownie kilka i każdy posiada ikonkę o przemyślanym wyglądzie, więc nawet bez zapoznania się z instrukcją wiedzieliśmy, jakie pełnią funkcje. Nad nimi znajduje się kolorowy wskaźnik jakości powietrza, trzy diody i wyświetlacz numeryczny, które informują nas o jakości powietrza w otoczeniu. Całość wygląda bardzo przejrzyście, a kolory są widoczne już z pewnej odległości, więc nie musimy podchodzić do oczyszczacza za każdym razem, kiedy będziemy chcieli sprawdzić poziom zanieczyszczeń.

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - wyświetlacz

Czujniki jakości powietrza – Samsung AX60R5080WD

AX60 korzysta z sensora pyłów i gazów, które – jak już zostało wspomniane – wpływają na intensywność filtracji oraz informują nas o jakości powietrza na kolorowym wyświetlaczu. Trzeba powiedzieć, że sensor pyłów jest niezwykle czuły, co można traktować jednocześnie jako zaletę, ale też i wadę.

Z jednej strony jeśli oczyszczacz szybko reaguje na pojawienie się nowych zanieczyszczeń w otoczeniu, to mamy pewność, że zostaną one równie szybko usunięte.

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - czujniki jakości powietrza

Z drugiej strony, czujniki w modelu AX60 reagują za szybko i urządzenie bardzo często zmienia tryby pracy między wysokim i niskim, co na dłuższą metę jest zwyczajnie irytujące. Często też trudno jest zrozumieć, dlaczego akurat w danym momencie oczyszczacz zareagował, ponieważ potrafi zacząć świecić na czerwono i filtrować powietrze w najwyższych obrotach, chociaż w otoczeniu nic się nie zmieniło (nie otwarto okna ani drzwi, nikt się nie poruszył). Jest to pewnie związane z tym, że czujnik pyłów w Samsungu zawyża pomiary, dlatego reaguje częściej niż modele innych marek.

Być może jednak jest to trochę doszukiwanie się dziury w całym, ponieważ główną funkcją oczyszczacza jest filtracja powietrza, a nie pełnienie roli miernika.

Jeśli widzimy, że urządzenie reaguje na zanieczyszczenia, usuwa je, a wskazywane na wyświetlaczu stężenie maleje, to nie musimy przejmować się konkretną wartością wskazywaną na wyświetlaczu. Oczyszczacz to nie miernik; jego zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń z powietrza.

Poziom zanieczyszczenia PM10 [μg/m3] PM2.5/PM1.0 [μg/m3] Poziom zanieczyszczenia gazowego
Bardzo wysoki Czerwony 151 i więcej 76 i więcej 4
Wysoki Żółty 81-150 36-75 3
Średni Zielony 31-80 16-35 2
Niski Niebieski 30 i mniej 15 i mniej 1

Tab.1 Stężenia zanieczyszczeń i odpowiadające im określenia jakości powietrza w oczyszczaczu powietrza Samsung AX60R508WD

Aplikacja mobilna SmartThings- Samsung AX60R5080WD

Zrobiliśmy test aplikacji mobilnej SmartThings, sprawdziliśmy oferowane przez nią funkcje i zostaliśmy mile zaskoczeni. Aplikacja umożliwia pełną automatyzację oczyszczacza, dostosowanie jego pracy do potrzeb użytkownika, a w dalszym ciągu jest bardzo przejrzysta i łatwa w obsłudze. Jej główną funkcją jest możliwość sterowania urządzeniem na odległość – włączanie, wyłączanie i zmiana trybów pracy. Pozwala też sprawdzić aktualną jakość powietrza w pomieszczeniu. Te funkcje znajdują się jednak we wszystkich aplikacjach do oczyszczaczy, więc nie są żadną nowością. Wyjątkowość aplikacji SmartThings polega na możliwości tworzenia harmonogramów pracy oraz różnych scenariuszy (“scenerii”).

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - aplikacja

Harmonogram pozwala nam wybrać konkretne dni tygodnia oraz godziny, w jakich nasz oczyszczacz ma pracować (lub nie). W sceneriach możemy stworzyć bardziej skomplikowane komendy, np. codziennie o godz. 7:30 oczyszczacz ma włączyć się na wysokich obrotach, a po 15 min. przejść w najniższe. W ramach tej funkcji możliwe jest również tworzenie “warunków”, np. kiedy wszyscy domownicy wyjdą do pracy lub szkoły oczyszczacz ma się wyłączyć, a następnie wznowić pracę, gdy pierwsza osoba będzie już wracać i znajdzie się dwie ulice od domu (aplikacja reaguje na lokalizację w telefonie).

Aplikacja wygląda przejrzyście i działa w bardzo intuicyjny sposób. Wszystkie wymienione wyżej funkcje są proste w obsłudze i nawet bez instrukcji bardzo szybko zrozumieliśmy, w jaki sposób działają. Sądzimy, że polubią ją nawet osoby, które z natury nie należą do gadżeciarzy, ponieważ aplikacja umożliwia pełną, spersonalizowaną automatyzację pracy oczyszczacza.

Jakby tego było mało, wiemy też, że oczyszczacz może połączyć się z jeszcze jedną aplikacją, a konkretnie z asystentem Bixby. Dzięki niemu Samsung AX60 może być obsługiwany komendami głosowymi. Tej funkcji nie mieliśmy jednak okazji przetestować, ponieważ Bixby na ten moment działa tylko w niektórych modelach smartfonów Samsung.

Funkcje dodatkowe – Samsung AX60R5080WD

Jeśli chodzi o komfort użytkowania oczyszczacza powietrza AX60R5080WD, to nie mamy mu nic do zarzucenia (poza nad wyraz czułym sensorem zanieczyszczeń, ale ten problem rozwiązaliśmy korzystając z trybu manualnego).

Sterowanie jest proste i intuicyjne, a aplikacja skradła nasze serca i co najmniej kilka godzin czasu, który spędziliśmy bawiąc się ustawieniami i zmieniając na odległość prędkości wentylatora. Co ważne – nawet bez aplikacji posiadamy dużą kontrolę nad oczyszczaczem, a jeśli chcemy, żeby rozpoczął lub zakończył pracę za kilka godzin, możemy skorzystać z timera na panelu sterowania.

Oczyszczacz Samsung AX60R5080WD - funkcje dodatkowe

Producent przemyślał też takie drobnostki jak schowane pod obudową kółeczka do przemieszczania, blokada rodzicielska, która uniemożliwi zmianę wybranych ustawień przez ciekawskiego malucha, a nawet pomyślał o tym, żeby zdejmowany panel umieścić z przodu, a nie z tyłu urządzenia – ułatwia to wymianę filtrów, ponieważ nie musimy odsuwać oczyszczacza od ściany. Będąc już w temacie filtrów, to zarówno na panelu przy wyświetlaczu jak i w aplikacji mobilnej znajduje się wskaźnik wymiany filtra, który przypomni nam, jeśli przyjdzie pora na zamontowanie nowego zestawu.

Jedyne funkcje, jakich brakuje w modelu AX60R5080WD to nawilżanie i jonizacja – zwiększają one skuteczność oczyszczania i poprawiają mikroklimat wnętrza, więc szkoda, że tak rozbudowane i przemyślane urządzenie nie posiada żadnej z nich.

Samsung AX60R5080WD – czy warto?

Podsumowując naszą recenzję, oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD to godny uwagi model, który za cenę 1899 zł oferuje nam wysoką skuteczność oczyszczania, dużą wydajność i bardzo interesującą aplikację. To klasyczny model bez wielu dodatkowych funkcji, ale posiada wszystko to, co potrzebne do komfortowego użytkowania, ponadto pracuje cicho i energooszczędnie. Trzeba jednak pamiętać, że przeznaczony jest do dużych powierzchni i w małej sypialni o wymiarach 3x3m będzie zwyczajnie przeszkadzać.

Zalety i Wady Samsung AX60R5080WD

Zalety:

 • duża wydajność,
 • cicha praca (20 dB),
 • aplikacja mobilna,
 • wysoka skuteczność,
 • trzykierunkowy przepływ powietrza,
 • wskaźnik kolorystyczny i numeryczny,
 • otwierany panel z przodu,
 • blokada rodzicielska,
 • timer,
 • wskaźnik wymiany filtra.

Wady:

 • brak nawilżania,
 • brak jonizacji,
 • duża obudowa,
 • zbyt czuły sensor zanieczyszczeń.

Samsung AX60R5080WD cena

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD dostępny jest w cenie 1899 zł w sklepie GoodAIR.pl – autoryzowanego dystrybutora oczyszczaczy powietrza: Samsung AX60R5080WD.

Zakup u oficjalnego dystrybutora danej marki daje gwarancję, że produkt pochodzi ze sprawdzonego źródła, nie jest wadliwy, posiada gwarancję i nie pojawią się problemy z ewentualnym serwisem.