Miasta o najwyższym średniorocznym stężęniu pyłu PM 10 w roku 2016

Cykl „Smog w mieście”

Normy stężenia zanieczyszczeń w wielu dużych, ale także mniejszych miastach są znacznie przekroczone (często nawet kilkunastokrotnie). Szczególnie narażone na to zjawisko są miasta położone w naturalnych obniżeniach terenu, takich jak doliny i niecki. Jednak nie tylko one, gdyż wysokie stężenie smogu występuje także w miastach przemysłowych.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Polski Alarm Smogowy na podstawie danych pochodzących z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska stworzył raport przedstawiający najbardziej zanieczyszczone miasta w naszym kraju. Według niego w aż 24 miastach dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłu PM 10 (powyżej 40 µg/m3 ) postało przekroczone. Liderem tego rankingu jest Kraków, ale niewiele lepiej sytuacja wygląda w Opocznie, Pszczynie, Wodzisławie Śląskim, Myszkowie, Katowicach, Rybniku, Gliwicach, Zabrzu, Kalwarii Zebrzydowskiej i Warszawie.

Miasta o najwyższym średniorocznym stężeniu beznzoapirenu w 2016 roku

Źródło: Miasta o najwyższym średniorocznym stężęniu benzo(a)pirenu w roku 2016 – Polski Alarm Smogowy.

Z kolei ilość miast, w których przez wiele dni zostaje przekroczone dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM 10 (powyżej 50 µg/m3) jest także dość niepokojąca. Dopuszczalna ilość dni to 35, a tymczasem w Krakowie było ich 165, w Opocznie – 150, w Wodzisławiu Śląskim – 114, w Myszkowie – 108, a w Nowej Rudzie – 107. Sprawdź również aktualne dane o najbardziej zanieczyszczonych miastach z ostatnich 48 h.

Miasta o najwyższym średniorocznym stężęniu pyłu PM 10 w roku 2016

Źródło: Miasta o najwyższym średniorocznym stężęniu pyłu PM 10 w roku 2016 – Polski Alarm Smogowy.

Benzo(a)piren szaleje?

Dopuszczalne stężenie (powyżej 1 µg/m3) kolejnej bardzo groźnej dla zdrowia i życia człowieka substancji, czyli rakotwórczego benzo(a)pirenu, jest także w wielu miastach dramatycznie przekroczone. Przykładowo, według najnowszych danych w Opocznie wynosi 17,8 µg/m3, w Nowej Rudzie – 17,4 µg/m3, a w Szczawnie-Zdroju i Jeleniej Górze – 17,4 µg/m3.

Smog w domu i biurze

Jak widać z przedstawionych powyżej danych sytuacja w wielu polskich miastach jest wręcz dramatyczna. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że my, jako ich mieszkańcy, często nie zdajemy sobie sprawy ze skali problemu zanieczyszczenia powietrza przez smog.
W obliczu takich danych, każdy z nas powinien się zastanowić nad odpowiedzią na kilka pytań:

  • Jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w mieście, w którym mieszkam lub pracuję? Gdzie mogę sprawdzić takie informacje?
  • Czy wiem, jakie są podejmowane działania na rzecz walki ze smogiem w tym miejscu? Czy wiem, jakie działania na rzecz walki ze smogiem są podejmowane w tym miejscu? A może podejmowane są / funkcjonują tu innowacyjne rozwiązania tego problemu?

Podstawowe działanie, jakie powinien podjąć każdy z nas to zainteresowanie się tym, jaka jest jakość powietrza w jego najbliższym otoczeniu i zastanowienie się, czy sami nie oddziałujemy na jej pogorszenie. Śledzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym. Znajdziemy wiele aplikacji i stron internetowych, które nam umożliwią zdobycie takich informacji. Świadomi istniejącego zagrożenia możemy podjąć działania, które zmniejszą konsekwencje zdrowotne smogu nie tylko dla nas, ale także naszych najbliższych.

Rzetelne informacje to podstawa! – CYKL ARTYKUŁÓW „Smog w mieście”

Chcesz dowiedzieć się więcej o smogu w mieście, w którym mieszkasz lub pracujesz? A może interesujesz się działaniami podejmowanymi w walce z tym zjawiskiem w polskich miastach? Jeżeli tak, to poniżej przedstawiamy listę istniejących oraz planowanych artykułów, wraz z odnośnikami do stron na blogu:

    • Smog w Krakowie
    • Smog w Warszawie
    • Smog w Poznaniu