Smog w Polsce stanowi poważny problem społeczny. Obecnie poszukiwane są sposoby skutecznej walki z zanieczyszczeniami powietrza. Z tego względu wielu samorządów wdraża w życie uchwały antysmogowe. Oczywiście same dokumenty nie sprawią, że w dniu ich wdrożenia zniknie problem smogu, ale przepisy w nich zawarte stanowią doskonałe narzędzie do walki z tym zjawiskiem. Naturalnie utworzenie przepisów walczących z zanieczyszczeniami powietrza jest ważne, ale najistotniejsze jest ich egzekwowanie przez upoważnione służby (straż miejską, Policję).
Spis treści
Koniec z opałem niskiej jakości!
Uchwały antysmogowe nakładają zakaz palenia opałem najniższej jakości, czyli węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratami. Przykładowo w Poznaniu taki zakaz obowiązuje od 1 maja 2018 roku. Ustawa antysmogowa dla Krakowa i Małopolski zakłada zakaz palenia mułami i flotami węglowymi, a także drewnem i biomasą przekraczającą 20% wilgotności. Z kolei uchwała antysmogowa we Wrocławiu zakłada, że od 1 lipca 2018 nie można palić w piecach szkodliwymi odpadami węglowymi, a od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz palenia węglem.
„Kopciuchy” do wymiany!
Uchwały antysmogowe przewidują stopniowe usuwane kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze, czyli tzw. „kopciuchy”, ale także pozostałych pieców o niskich klasach emisyjnych. Przykładowo w Poznaniu wymiana pieców niespełniających żadnych norm emisyjnych musi nastąpić do 2023 roku. W mieście również do końca 2027 roku należy pozbyć się kotłów III i IV klasy emisyjności. Ustawa antysmogowa dla Małopolski od 1 lipca 2017 roku zakłada brak możliwości zamontowania kotła na węgiel albo drewno o parametrach niższych niż wskazane w unijnych rozporządzeniach. W Małopolsce wymiana pieców na węgiel lub drewno, które nie spełniają norm emisyjnych wymagana jest do końca 2022 roku. Nakłada ona także obowiązek wymiany kotłów mających klasę III lub IV do końca 2026 roku. Zazwyczaj uchwały takie zakładają także termomodernizacje budynków i rozbudowanie miejskiej sieci ciepłowniczej.
Inne dokumenty antysmogowe
Oprócz uchwał antysmogowych w wielu miejscach obowiązują także inne dokumenty mające za zadanie wskazywać działania przyczyniające się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Przyjęty w Katowicach „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice” zakłada nie tylko dotacje do ekologicznych pieców, ale również zachęcanie mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast samochodów osobowych oraz przeprowadzanie kontroli. W Bielsku-Białej od 2007 roku działa „Program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych”. W jego ramach przyłączono budynki w centrum miasta do sieci ciepłowniczej. Poprawę jakości powietrza mają przynieść również ekodotacje przeznaczone na wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne oraz instalację kolektorów słonecznych. Z kolei w Tychach obowiązuje „Program ograniczenia niskiej emisji dla miasta Tychy”. Zakłada on dofinansowania wymiany pieców na ekologiczne systemy ogrzewania, podłączenia do sieci ciepłowniczej oraz instalację pomp ciepła.
Czy jestem eko?
Każdy z nas powinien się zastanowić nad odpowiedzią na kilka pytań:
- Czy wiem jakie uchwały antysmogowe, projekty termomodernizacyjne i programy na rzecz poprawy jakości powietrza funkcjonują w miejscu, w którym mieszkam?
- Czy stosuję się do ich zaleceń?
- Czy mogę skorzystać z jakichś działań oferowanych przez wymienione powyżej programy, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza przez moje gospodarstwo domowe?
Dowiedz się więcej na temat uchwał.
Chcesz dowiedzieć się więcej o uchwałach antysmogowych, programach na rzecz poprawy jakości powietrza czy projektach termomodernizacyjnych? A może interesujesz się działaniami podejmowanymi w tym zakresie w mieście, w którym mieszkasz lub pracujesz? Jeżeli tak, to poniżej przedstawiamy listę istniejących oraz planowanych artykułów, wraz z odnośnikami do stron na blogu:
-
-
-
- uchwała antysmogowa Warszawa
- uchwała antysmogowa Kraków
- uchwała antysmogowa Wrocław
- uchwała antysmogowa Kielce
- uchwała antysmogowa Katowice
- uchwała antysmogowa Poznań
- uchwała antysmogowa Lublin
- uchwała antysmogowa Bielsko-Białej
- uchwała antysmogowa Łódź
- uchwała antysmogowa Radom
- uchwała antysmogowa Gliwice
- uchwała antysmogowa Bydgoszcz
- uchwała antysmogowa Rzeszów
- uchwała antysmogowa Rybnik
- uchwała antysmogowa Szczecin
- uchwała antysmogowa Tychy
- uchwała antysmogowa Otwock
- uchwała antysmogowa Sosnowiec
- uchwała antysmogowa Opole
- uchwała antysmogowa Gdańsk
- uchwała antysmogowa Pszczyna
- uchwała antysmogowa Piaseczno
- uchwała antysmogowa Zakopane
- uchwała antysmogowa Zielona Góra
- uchwała antysmogowa Białystok
- uchwała antysmogowa Siedlce
- uchwała antysmogowa Zabrze
- uchwała antysmogowa Toruń
- uchwała antysmogowa Skawina
- uchwała antysmogowa Jaworzno
- uchwała antysmogowa Tarnów
- uchwała antysmogowa Kalisz
- uchwała antysmogowa Bytom
- uchwała antysmogowa Gdynia
- uchwała antysmogowa Krosno
- uchwała antysmogowa Grudziądz
- uchwała antysmogowa Ustroń
- uchwała antysmogowa Leszno
- uchwała antysmogowa Legnica
- uchwała antysmogowa Żywiec
- uchwała antysmogowa Wodzisław Śląski
- uchwała antysmogowa Opoczno
- uchwała antysmogowa Sucha Beskidzka
- uchwała antysmogowa Nowy Sącz
- uchwała antysmogowa Nowa Ruda
- uchwała antysmogowa Wadowice
- uchwała antysmogowa Niepołomice
- uchwała antysmogowa Rawa Mazowieck
-
-