Wentylacja w mieszkaniu - jakie zanieczyszczenia czają się w powietrzu w mieszkaniu?

Cykl „Powietrze w domu – wentylacja, zanieczyszczenia w domu”

Normy stężenia zanieczyszczeń w wielu dużych, ale także mniejszych miastach są znacznie przekroczone (często nawet kilkunastokrotnie). Szczególnie narażone na to zjawisko są miasta położone w naturalnych obniżeniach terenu, takich jak doliny i niecki. Jednak nie tylko one, gdyż wysokie stężenie smogu występuje także w miastach przemysłowych.

Przebywanie w budynkach, a kłopoty ze zdrowiem

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach w domu, pracy czy szkole. Często też cierpimy na przewlekłe bóle głowy, zmęczenie, kaszel, alergie i wszystkie te objawy zrzucamy na szybkie tempo życia, stres i skłonności do zachorowań. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenia powietrza mogą prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jakość powietrza w budynkach niekiedy jest nawet gorsza niż na zewnątrz.

Jak smog wnika do powietrza w mieszkaniu - PM 2.5, PM 10Smog w domu

Dopuszczalne stężenie (powyżej 1 µg/m3) kolejnej bardzo groźnej dla zdrowia i życia człowieka substancji, czyli rakotwórczego benzo(a)pirenu, jest także w wielu miastach dramatycznie przekroczone. Przykładowo, według najnowszych danych w Opocznie wynosi 17,8 µg/m3, w Nowej Rudzie – 17,4 µg/m3, a w Szczawnie-Zdroju i Jeleniej Górze – 17,4 µg/m3.

Czy w moim domu jest smog?

Czy w domu musimy nosić maskę antysmogowąW obliczu takich informacji, każdy z nas powinien się zastanowić nad odpowiedzią na kilka pytań:

• Jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w moim domu czy mieszkaniu, a także miejscu pracy czy nauki? Czy jestem świadoma/-y jakie zanieczyszczenia mogą w nich występować?
• Czy cierpię na przewlekłe schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, uciążliwe bóle głowy? Czy spytałam/-em lekarza, czy mogą one wiązać się ze złą jakością powietrza w pomieszczeniach, w których przebywam?
• Czy wiem, jakie działania na rzecz walki ze smogiem w pomieszczeniach mogę podjąć? Czy podejmuję działania zmierzające do osiągnięcia czystego i bezpiecznego powietrza?

Większość z nas złą jakość powietrza kojarzy z otoczeniem zewnętrznym. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że w naszych mieszkaniach niejednokrotnie jest dramatyczny poziom smogu. Próbujemy podejmować wysiłek zabezpieczenia się przed jego szkodliwym działaniem podczas wychodzenia z domu. A może powinniśmy w maseczkach antysmogowych chodzić w domu? Przecież w pomieszczeniach niekiedy jest gorsza jakość powietrza niż na zewnątrz. Bez wątpienia jest to problematyka warta przemyślenia. A może okaże się, że po zainwestowaniu w odpowiedni system filtracji powietrza nasze uciążliwe bóle głowy, kaszel, katar, chore zatoki znikną raz na zawsze?

Cykl „Powietrze w domu – wentylacja, zanieczyszczenia w domu”- Edukacja to podstawa!

Chcesz dowiedzieć się więcej o smogu w domu? A może interesujesz się działaniami mogącymi zmniejszyć poziom zanieczyszczenia w Twoim mieszkaniu? Jeżeli tak, to poniżej przedstawiamy listę istniejących oraz planowanych artykułów, wraz z odnośnikami do stron na blogu:

  • Syndrom Chorego Budynku – SCB
  • Smog w domu
  • Pyły zawieszone – źródła domowe
  • Jak poprawić wentylację w mieszkaniu? – Sprawdzone metody
  • Rekuperacja a smog
  • 5 metod na odświeżanie powietrza w domu
  • Główne źródła zanieczyszczenia w domu
  • Lista szkodliwych związków, którymi oddychamy