Alternatywne formy ogrzewania - jakie formy ogrzewania warto wybierać, aby dodatkowo nie zanieczyszczać powietrza?

Cykl „Alternatywne formy ogrzewania”

Smog to bardzo poważny problem w naszym kraju (możesz sprawdzić na przykład tutaj). Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak niebezpieczne są jego konsekwencje.

Wymiana systemów ogrzewania a walka ze smogiem

Najważniejszym źródłem smogu jest niska emisja, która powodowana jest przez indywidualne paleniska, a dokładniej przestarzałe kotły na paliwa stałe oraz niewłaściwą ich obsługę. Często palone są w nich nie tylko paliwa niskiej jakości, ale także różnorodne śmieci. Z tego względu jedną z form walki ze smogiem powinna opierać się na wymianie przestarzałych kotłów węglowych na inne urządzenia grzewcze (ekologiczne paliwa, energia elektryczna). Obecnie wdrażane są różnorodne programy, które umożliwiają wymianę przestarzałych kotłach na nowe urządzenia, przyjazne środowisku.

Alternatywne formy ogrzewania - pompa ciepłaEkologiczne formy ogrzewania

Wielu z nas ma problem z dokonaniem wyboru właściwego ogrzewania, które zmniejszy zanieczyszczanie naszego otoczenia. Oczywiście poprawę stanu zanieczyszczenia powietrza można także osiągnąć (w mniejszym aspekcie) poprzez wymianę kotłów zasilanych stałymi paliwami na kotły niskoemisyjne klasy 5. Jednak, jeżeli tylko mamy taką możliwość wybierajmy inne formy ogrzewania niż kotły węglowe. Za jedną z najbardziej ekologicznych uznaje się ogrzewanie gazowe. Warto podkreślić, że spalany węgiel emituje do atmosfery kilka kilogramów pyłów rocznie, a spalany gaz jedynie około pół grama rocznie. Jednak wiele budynków w naszym kraju nie ma przyłączy gazowych. Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, które jest nie tylko łatwe w obsłudze i wygodne, ale także dość drogie. Obecnie wiele gospodarstw domowych inwestuje w pompy ciepła. To bardzo ekologiczna forma ogrzewania. Ich zainstalowanie wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów na zakup urządzeń i instalacje, jednak późniejsze koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem w nowoczesnym budownictwie. Mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż węgiel emituje drewno. Jego wartość opałowa jest mniejsza, ale surowiec bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego. Kolejnym alternatywnym w stosunku do węgla sposobem ogrzewania są piece na biopaliwa. Jest to jednak nadal rzadko stosowane rozwiązanie, ale mające bardzo duży, przyszłościowy potencjał.

 

Jaka jest moja wiedza na temat alternatywnych form ogrzewania?

W obliczu powyższych informacji, każdy z nas powinien się zastanowić nad odpowiedzią na kilka pytań:

 • Czy wybierane przez nas formy ogrzewania nie czynią z nas sprawców smogu? Czy stosujemy właściwe paliwa, czy proces palenia jest przez nas odpowiednio przeprowadzany?
 • Czy wiemy, jakie formy ogrzewania warto wybierać, aby dodatkowo nie zanieczyszczać powietrza?
 • Jeżeli palimy węglem, to jakie działania można podjąć w celu zmniejszenia jego szkodliwości dla środowiska?

Zgłębiajmy wiedzę!

Chcesz dowiedzieć się więcej o alternatywnych formach ogrzewania? Jeżeli tak, to poniżej przedstawiamy listę istniejących oraz planowanych artykułów, wraz z odnośnikami do stron na blogu:

  • Alternatywne formy grzania domu.
  • Jakim węglem palić?
  • Palenie drewnem.
  • Jak dbać o nasze powietrze?
  • Pelet – nie tylko dobry, ale antysmogowy.
  • Inteligentne domy, a czyste powietrze.