GoodAir

Smog Kraków- mapa, dziś, pomiar

Legenda Bardzo dobry Dobry Dostateczny Umiarkowany Zły Bardzo Zły Brak indeksu

Jakość powietrza Kraków- mapa, dziś, pomiar

Kraków, nazywany miastem legendarnych królów to piękne, zabytkowe miejsce. Można porównać go do turystycznej stolicy naszego kraju. Warto odwiedzić to miasto, żeby przenieść się w czasie i poczuć starodawny klimat. Niepowtarzalną atmosferę tworzą zabytkowe budowle, wąskie uliczki, Krakowski Kazimierz i odgrywany co godzinę hejnał. To miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. W mieście obowiązkowo trzeba zobaczyć Bazylikę Mariacką, Sukiennice, Wawel, ale warto także odwiedzić Muzeum Bursztynu czy podziemia Rynku.

Mapa jakości powietrza w Krakowie

Do 1609 roku Kraków był stolicą naszego kraju, a od kilku lat jest bezapelacyjną stolicą smogu. Mieszkasz w tym mieście albo planujesz wybrać się na wycieczkę do niego? Chcesz wiedzieć, jaki jest stan powietrza w Krakowie? Czy powietrze nie jest zanieczyszczone smogiem? Szukasz wiadomości na temat: zanieczyszczenie powietrza Kraków? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje.

Jakość powietrza w Krakowie należy do najgorszych w całej Polsce. W mieście krąży opinia, że powietrze jest dobre, jedynie trzeba je dokładnie pogryźć. W dni o największym zanieczyszczeniu powietrza można nie tylko poczuć smog, ale także go zobaczyć.

Pomiar smogu w Krakowie

Kumulacji zanieczyszczeń w tym mieście służy jego położenie w tzw. niecce oraz duża liczba bezwietrznych dni w ciągu roku, a także zabudowanie kanałów przewietrzania. Największy problem pojawia się w sezonie grzewczym, kiedy użytkownicy pieców palą węglem niskiej jakości, a czasami nawet śmieciami. W mieście jest wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów PM 10 i PM 2,5. Kraków jest liderem wśród 24 miast, w którym zostało przekroczone dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów PM 10. W tej aglomeracji sięga ono 56,7 µg/m3 (wedle danych z 2016 roku), przy dopuszczalnym stężeniu do 40 µg/m3.

Smog w Krakowie, a dokładniej jego poziom mierzony jest w kilku stacjach pomiaru, m.in. przy ulicy Krasińskiego, Bujaka, Bulwarowej, Dietla oraz przy osiedlu Piastów, Wadów i Złotym Rogu. Rekordowy poziom smogu w stolicy województwa małopolskiego odnotowano w wiele razy. Przykładowo 30 stycznia 2017 roku przy stacji Kurdwanów stężenie PM 10 siegnęło 413 µg/m3. Z kolei 23 stycznia 2016 roku poziom tych pyłów przy alei Krasickiego wynosił 494 µg/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie normy. Przy takim stężeniu pyłów mieszkańcy wdychają tyle rakotwórczego benzo[a]pirenu, co przy wypaleniu 609,6 papierosów w jeden dzień. W mieście stężenie pyłów PM 10, powyżej dopuszczalnego dobowego poziomu powyżej 50 µg/m3 utrzymuje się aż przez 165 dni w roku (przy dopuszczalnej normie 35 dni).

Statystyki są przerażające, gdyż co roku jako następstwo zanieczyszczonego powietrza, umiera za wcześnie aż 400 mieszkańców Krakowa. Największe stężenie zanieczyszczeń przypada oczywiście w sezonie grzewczym, od października do kwietna, co nie oznacza, że w miesiącach letnich nie ma problemu. Miasto podejmuje różne działania związane z walką ze smogiem, lecz nie przynoszą one pożądanych skutków. Mieszkańcy Krakowa w dniach maksymalnego stężenia pyłów zawieszonych mają możliwość podróżowania darmową komunikacją publiczną. Z kolei Uchwała antysmogowa dla Małopolski zobowiązuje do wymiany starych kotłów węglowych. Krakowianie mogą skorzystać z ekodotacji na ten cel. Co ważne, od 2019 roku w życie wejdzie całkowity zakaz palenia w piecach węglem i drewnem. Ponadto mieszkańcy mogą korzystać z aplikacji „Powietrze Kraków” i przesłać do straży miejskiej zdjęcia dymiących się kominów. W 2017 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 5 tysięcy kontroli, podczas których stwierdzili 87 nieprawidłowości i nałożyli 54 mandaty. W grudniu 2012 roku powstał Krakowski Alarm Smogowy.

Sprawdź stan powietrza w pozostałych miastach